Hırsız alarm sistemi, koruması altında olan bir bölgeye izinsiz veya yetkisiz girişleri tespit eder ve engeller, aynı anda sistemin özelliğine göre yetkili birimlere tehdit algıladığının haberini verir. Hırsız alarm sistemleri İş yerlerinde, konutlarda, fabrikalarda ve askeri alanlarda kullanılırlar. Hırsızlığı engellediği kadar mal varlığa gelebilecek zararı da durdurma özellikleri vardır. Aynı şekilde caydırıcı etkisi dolayısıyla birçok suçu henüz işlenmeden önce engeller. Hırsız alarm sistemleri, yangın ihbar sistemi ve kamera güvenlik sistemleriyle bir bütünü oluşturur ve üst düzey bir güvenlik olanağı sağlar.

ALARM VE SİSTEM ELEMANLARI

Hırsız Alarm Sistemleri, modelden modele değişmekle birlikte dört birimden oluşmaktadır.

*PCU – ACP: Hırsız Alarm Sisteminin kontrol paneli bunlardan oluşur, aynı zamanda Sistemin ‘beyni’ olarak da bilinirler. Genel olarak LCD ekrana veya şifre girişi için tuş takımına sahiptirler. Sistem bu panelden devreye alınır ve kontrol edilir.

*SENSÖRLER:  hareket ve ısı dedektörlerinden oluşurlar. Güvenlik altına alınmak istenilen bölgeye montajlanırlar. Hareket dedektörleri, hakimiyeti altındaki bölgenin her hareketini algılayabileceği gibi hiç hareket etmemesi gereken bölgedeki aktiviteleride algılayabilir. (örn. Kapalı kalması gereken kapı veya pencerenin açılması gibi.)

Isı dedektörleri ise, canlı vücudundan yayılan sıcaklığı algılayarak hareket olmasa dahi hakimiyeti altındaki bölgeye izinsiz girişleri tespit edebilir.

*ALARM (SİREN): sensörlerin tanımlı olduğu alarm cihazlarıdır. İşlevleri ise oldukça yüksek ve dikkat çekici bir ses çıkarmaktır. Devreye girmesi halinde kapatmanın tek yolu kontrol panelini kullanmaktır.

*KABLOLAMA: Sensör ve alarmları kontrol paneline bağlayan dt8 kablodur. Eğer bir Kamera Güvenlik Sistemine bağlı olarak çalışan alarm sistemiyse COAX kablo tercih edilir.

© 2023  GÜNHAN KAMERA GÜVENLİK