Merhaba sevgili güvenlik sistemi kullanıcıları, sistem kurulumu ve kullanımı hakkında gözlemlemiş olduğumuz bazı aksaklıkları veya hatalı kullanımları sizinle paylaşarak evinizde yada iş yerinizdeki güvenlik sistemlerinizi daha verimli kullanmanızı sağlamayı amaçlıyoruz. ilk olarak kamera güvenlik sistemiyle başlayalım. eğer evinize yada iş yerinize kamera sistemi kurdurmayı planlıyorsanız şu adımları izlemenizi tavsiye ederiz.

1- İşlemi yapacak olan firmadan detaylı teklif ve ürünler hakkında yine detaylı bilgi alın zira sektörün ürün yelpazesinin geniş olması hasebiyle markaya ve ürünün niteliğine göre fiyatlarda ciddi değişiklikler olmaktadır.

2- işlemi yapacak olan firmadan keşif yapmalarını talep edin. Keşif yapılmaksızın verilen fiyatlarda kurulumu yapan firmanın zarar etmesi durumunda, firma zararı en aza indirebilmek için kalitesinden ödün vererek işi tamamlamaya çalışacaktır buda haliyle sizin zafiyetleri olan bir güvenlik sistemi kurdurmuş olmanıza sebep olacaktır.

3- Kayıt cihazının içine takılan harddisk’in 7/24 güvenlik sistemi için üretilmiş olmasına dikkat edin eğer kayıt cihazınıza normal bilgisayar harddiski takılmışsa ömrü uzun olmayacaktır binaenaleyh kaydınız her an durabilir.

4- Kurulumu yapacak olan firma personelinden sistemi (kayıt cihazı) gizli bir alana kurmalarını talep edin bu olası bir hırsızlık durumunda hırsızın kayıt cihazını sanki kendi eliyle koymuş gibi bulmasını engellemek için elzemdir. eğer hırsız kayıt cihazını alırsa sistemi kurdurmuş olmanızın hiçbir manası kalmaz.

5- Kurulum işlemi tamamlandığında firma personelinden sistemin nasıl çalıştığıyla ilgili detaylı bilgi alın ve sistemi kullanmayı tam manasıyla öğrenin.

6- Olayı fark ettiğiniz anda kayıt cihazından bir harici bellek (flash disk) yardımıyla olay anını cihazdan kopyalayın, gecikmeniz durumunda kayıt silinebilir veya olası bir arıza sonucu kayıtlara ulaşamayabilirsiniz.

7- Kurulumu yapacak olan firmadan kamera güvenlik sisteminizi güç kaynağına bağlamasını talep edin bu işlem elektriklerin ani gidip gelmesi durumunda cihazların yüksek voltaja maruz kalması sonucu oluşabilecek arızaların öne geçmenizi ve kesintisiz bir şekilde kayıt elde etmenizi sağlar. Eğer kesintisiz güç kaynağınız yoksa temin etmenizi öneririz.

8- Kayıt cihazınızın fabrikasyon şifresini, IP’sini ve port’larını değiştirin modeminizin DMZ kısmını devre dışı bırakın bu işlem kayıt cihazınızın siber saldırıya maruz kalmasını önleyecektir. 

Hırsız alarm  ve yangın ihbar sitemine değinecek olursak üstte vermiş olduğumuz maddelerin pek çoğu bu sistemler içinde geçerli, farklı olarak bazı unsurlar var onları da maddeler halinde sıralayalım.

1- Evinizde ki veya iş yerinizde ki alarm sisteminin fabrikasyon şifresini kurulum işlemi bittikten sonra değiştirin ve yetkili kişiler dışında kimseyle paylaşmayın. kurulum işlemini yapan personelden sistemi kullanmayı öğrenin şifre belirleme işlemini kendiniz yapın, şifrenizi kurulumu yapan firma belirlemesin bu çok ciddi bir güvenlik zafiyetinin oluşmasına sebep olmaktadır

2- Hısız alarm veya Yangın ihbar sisteminin sizin belirlemiş olduğunuz numaraları olay anında aradığından emin olun.

3- Pır dedektörlerin (canlı algılayan) veya duman dedektörlerin sorunsuz çalıştığından emin olmadan işi teslim almayın.

Güvenlik sistemlerinin geneliyle alakalı yapacağımız son tavsiye kurulum yapan firmalar ile görüşüp kurdurmuş olduğunuz yada mevcutta kurulu olan sisteminizle ilgili bakım anlaşması yapmanız olacaktır. Bu işlem ile sisteminizin periyodik olarak bakımları yapılmakta ve oluşmakta olan arıza öncede tespit edilip onarılmaktadır. Taktir edersiniz ki olay gerçekleştikten sonra arızanın fark edilip onarılması güvenlik sisteminin kuruluş amacına aykırı olmaktadır.